Apie inkilus ir ne tik…

  • 0 comments

Priešmokyklinio ugdymo grupės „Nykštukai“ vaikai – Jaunųjų miško bičiulių (JMB) sambūrio nariai, todėl esant galimybei, ne tik susipažįsta su mišku, domisi jo augalais, gyvūnasi, išsaugojimu, bet ir aktyviai dalyvauja siūlomose sambūrio veiklose, konkursuose. Prasidėjus vasario mėnesiui ir artėjant paukščių sugrįžimo šventei JMB sambūrio nariai buvo pakviesti į nuotolinį užsiėmimą „Inkilai ir jų gyventojai“, kuriame sudalyvavo ir „Nykštukų“ grupės vaikai.

Užsiėmimą vedė  lektorius Mindaugas Ilčiukas, Valstybinių miškų urėdijos gamtotvarkos specialistas, ornitologas, profesionalus fotografas. Iš 35 įvairių Respublikos ugdymo įstaigų susirinkę Jaunieji miško bičiuliai išgirdo daug įdomių pasakojimų apie tai, kur paukščiai suka lizdus, kaip juos „užmaskuoja“, kad niekas nerastų, kokie jie yra lizdeliai ir kaip paruošiami kiaušinukams dėti ir vaikus perėti. „Nykštukų“ grupės vaikai susidomėję klausė, kas yra uoksas ir drevė, kuo jie skiriasi, kaip juose apsigyvena paukščiai.

Daug dėmesio užsiėmimo metu buvo skirta pristatyti, kaip gaminami inkilai, kokios tinka lentos, kaip pagaminti, kad paukšteliams juose būtų saugu ir gera perėti. Vaikai sužinojo, kad paukščių nameliams tinka tik sausos, neobliuotos (neslidžios) lentos, kad nereikia dėl saugumo prie landos tvirtinti pagaliuko, nes juo į vidų gali lengviau patekti plėšrūnai. O ir inkilų įvairovė vaikus nustebino… Priklausomai nuo to, kas gyvena inkile, reikalingas ir tinkamas dydis, ir landos skersmuo. Be to, inkilai kiekvieną pavasarį turi būti išvalomi, kad juose paukščiai vėl gelėtų perėti. Tik varnėnai yra švaruoliai ir visada susitvarko patys.

Vaikai užsiėmimo metu sužinojo, kokie paukščiai peri ir gyvena inkiluose. Demonstruojamos nuotraukos padėjo suprasti, kad jų reikia ne tik varnėnams, bet ir įvairių rūšių zylėms, žvirbliams, pelėdoms, kukučiams, žalvarniams, antims klykuolėms, didiesiems dančiasnapiams… Be galo daug gerų emocijų vaikams sukėlė rodomi vaizdai iš inkiliukų vidaus: kaip atrodo lizdelis, kokių spalvų būna kiaušinukai, kaip atrodo, ką tik išsiritę paukščiukai…

Lektoriui vaikų paklausus, kas dar gali gyventi inkiluose, atsakymų buvo visokių: kad gali gyventi musės, katinai, gal net sliekai… Vaikai nustebo sužinoję, kad į inkilus gali „įsikraustyti“ piktosios širšės, skruzdės, vabalai ir net pilkosios pelės ar miegapelės.

Baigiantis užsiėmimui lektorius atsakė į vaikų užduodamus klausimus. Labai džiugu, kad „Nykštukų“ grupės vaikams buvo smalsu daugiau sužinoti apie paukščių gyvenimą ir jie klausė, ar visi paukščių kiaušinukai išsirita, kuo minta varnėnai, kaip paukščiai randa inkilus, kad jiems tiktų… Atsisveikindami Jaunieji miško bičiuliai buvo kviečiami visą vasario mėnesį valyti senuosius inkilus, gaminti naujus ir laukti sugrįžtančių paukščių.

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Neringa Mikaločienė

Dalintis