Kaip suvaldyti scenos baimę ir stiprinti komunikavimo gebėjimus?

  • 0 comments

Turbūt ne vienam teko patirti, išgyventi nemalonius jausmus, jaudulį kalbant prieš auditoriją, sakant viešą sveikinimo kalbą. Kaip suvaldyti  scenos baimę ir stiprinti komunikavimo gebėjimus lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ mokytojams atskleidė lektorius, aktorius, pedagogas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Vytautas Kontrimas žaismingame seminare-praktiniuose mokymuose  „Viešas kalbėjimas: nuo scenos baimės iki kūno kalbos“.

Seminaro pradžioje lektorius atkreipė dėmesį, kad gyvenant XXI a., technikos, kompiuterių ir įvairių technologijų laikais, kartais atrodo, kad gyvas bendravimas tampa nebesvarbus. Tačiau iš tiesų, kuo daugiau technologijų, tuo svarbesnis tampa gyvas komunikavimas, nes jo lieka tiesiog mažiau. Jei mes turime labai nedaug tikro gyvo kontakto, tai jis turi būti kokybiškas ir efektyvus. Jei kontaktas yra netikslus ar nekokybiškas, tuomet mes išvis prarandame gyvą informacijos apsikeitimą. Tad labai svarbu išmokti kokybiškai komunikuoti, aiškiai, įtikinamai ir įtaigiai  išsakyti mintis, nes negalima paneigti, jog komunikavimo gebėjimai, scenos baimės valdymas, emocijų raiška labai reikalingi bet kuriam specialistui.

Kontrimo nuomone, informacijos perdavimo, balso valdymo, visų komunikavimo įgūdžių, taip reikalingų pedagogui, galima pasisemti iš aktorystės. Tad lektorius pakvietė atlikti keletą aktorių naudojamų pratimų, kurie padeda atsipalaiduoti, valdyti balso tembrą, susikaupti, perduoti informaciją be žodžių. Stebint, kaip atliekami pratimai, V. Kontrimo teigimu, galima labai daug pasakyti apie žmogaus charakterį, temperamentą, apie matomus skirtumus.

Seminaro metu lektorius pristatė šių dienų komunikavimo ypatumus, aptarė, kokie pojūčiai svarbūs kalbant, žaismingai pademonstravo, kur, kaip ir kokios dažniausiai daromos komunikavimo klaidos. Taip pat nagrinėjo, kiek komunikuojant svarbus pats kalbėjimas ir kiek stebėjimas, tylėjimas, pauzės, pašnekovų ir auditorijos klausymas, pasidalino patarimais, kaip atpalaiduoti įtemptus veido raumenis prieš kalbant, „paleisti“ stresą ir „emocinius blokus“. Pasirodo, tam labai tinka liežuvio, žandikaulio mankšta, garsiai sakomos greitakalbės, ilgas ir gilus kvėpavimas.  Būtent tokius atsipalaidavimo pratimus naudoja ir aktoriai teatre.

„Kiekvienam labai svarbu išmokti komunikuoti, kalbėti prieš auditoriją, atsikratyti jaudulio, žinoti, ką ir kaip kalbėti, kad tavimi patikėtų, kaip kalbant jaustis puikiai. Visa tai, ką sukaupiau ir teatre, ir televizijoje, ir skaitydamas meno ugdymo paskaitas, bandau perduoti verslininkams, politikams, įmonių vadovams, mokytojams, žodžiu, tiems, kuriems to reikia. Lietuvoje dabar geras laikas, žmonės supranta, kad komunikavimas – labai svarbi kompetencija“, – teigė V. Kontrimas.

Baigdamas seminarą lektorius palinkėjo, kad komunikavimas netaptų kančia, kad norėdami nuo pirmojo sakinio sudominti klausytojus, išlaikyti jų dėmesį, spinduliuoti kompetencija, pasitikėjimu savimi ir tapti įtikinamų kalbų sakymo meistrais, nebijotume ir improvizuoti, išeitume iš komforto zonos ir patirtume kalbėjimo viešai džiaugsmą.

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Neringa Mikaločienė

Dalintis