Kokių stebuklų galima rasti miške?

  • 0 comments

Į šį klausimą atsakymų ieškojo priešmokyklinio ugdymo grupių „Nykštukai“, „Bitutės“ ir „Drugeliai“ vaikai, atvykę į Kretingos miškų urėdijos Lenkimų girininkijos mišką, kur juos pasitiko girininkas Viktoras Kalvaitis su pavaduotoju.

Sutikdamas vaikus girininkas priminė pasaką apie girinį, kuris saugojo mišką nuo triukšmo, nuo šiukšlių, nuo medelių laužymo, nuo medžių kirtimo. Taip šmaikščiai pristatė ir savo profesiją. Vaikai sužinojo, kad  girininkas – tai žmogu, ne tik mylintis, bet ir saugantis mišką, prižiūrintis jame tvarką ir ramybę, primenantis žmonėms, kad, naudojantis jo dosnumu, reikia elgtis atsakingai. Prisistatęs vaikams girininkas pamažu atvėrė nepaprastus, įdomius miško stebuklus.

Visų pirma, vaikai su girininku prisiminė pirmą stebuklą – medžius, kurie auga miške: kokie yra spygliuočiai, kokie lapuočiai, kokius vaisius sunokina ir kam jie yra reikalingi, kaip medžiai sėjami ir auginami, kaip patys išauga, kokio amžiaus yra ir kaip galima suskaičiuoti jaunų medelių metus pagal šakeles. Puikiai visi atpažino beržą, ąžuolą, klevą, eglę, pušį. Girininkas pademonstravo paslaptingą, vabaliukus gaudantį konkorėžį, pasipuošusį sakais. Jį vaikai galėjo pauostyti, paliesti ir pajusti, kuo kvepia sakai, kada jie būna skysti ir lipnūs, o kada sutvirtėja ir kaip pagauna vabaliukus.

Antras stebuklas, vaikų atrastas miške – grybai. Girininkas vaikams parodė augančius kelmučius, ūmėdę, nuosprūdą ir pasipūtusį pumpotaukšlį, paaiškino, kur grybai sunokina sėklas, sporas, ir kas jas padeda išnešioti po mišką, kad visur pasisėtų.

Vaikus labai sudomino pasakojimas ir apie miško krūmus, uogienojus. Ir kokių tik čia jų nėra… Ir viržiai, ir spanguolės, ir vingiorykštės, ir avietės, ir mėlynės, kvepiančios kiekviena vis kitaip…Ypač girininkas išskyrė karklą, kurį labai mėgsta skanauti bebrai. Vaikai sužinojo, kad šio krūmo šakeles gyvūnas graužia, nes jose labai daug vitaminų, kurie padeda  būti stipriems ir sveikiems.

Vesdamas miško takeliu girininkas vaikus sustabdė ir prie skruzdėlyno, kuris buvo nurimęs, nes visos skruzdės jau miegojo žiemos miego. Buvo įdomu sužinoti, kad skruzdės gydo slogą ir peršalimą. Girinikas patarė, kad jei užpuola sloga, reikia uždėti nosinaitę ant skruzdėlyno, palaikius pakelti ir pauostyti. Skruzdžių išskirto skysčio kvapas iškart įveiks slogą.

Baigiantis viešnagei miške girininkas ir jo pavaduotojas pavaišino vaikus skania miško arbata ir dar vienu kvapniu ir skaniu miško stebuklu – medumi ir bičių duonele. Avietėmis, mėlynėmis, spanguolėmis kvepianti arbata, medus, miško kvapas padėjo suprasti, kokia gamta yra nepaprasta, nuostabi, viliojanti ir svetinga. Reikia tik įsiklausyti, suprasti ir jausti miško tvarką, jame tvyrančią ramybę, o vaikams nuo mažens skiepyti pagarbą medžiui, krūmui, gyvūnui – visiems miško stebuklams… Viskam, kas gyva.

 

 

Dalintis