„Nykštukų“ grupėje – inkilų dirbtuvėlės

  • 0 comments

Pavasaris ypač laukiamas metų laikas, kada po žiemos pamažu atbunda gamta, šyla oras, vis dažniau džiugina saulė. Kartu su pavasariu sugrįžta ir paukščiai, todėl labai svarbu juos tinkamai pasitikti. Priešmokyklinio ugdymo grupės „Nykštukai“ vaikai, norėdami pasirūpinti parskridusiais paukščiais, sudalyvavo respublikiniame Jaunųjų miško bičiulių sambūrio, kurio nariai yra ir patys, suorganizuotame konkurse ir kartu su tėveliais pagamino inkilų, varnėnams, zylutėms, musinukėms. Džiugina, kad vaikai juos gamino ne tik namuose, bet ir grupėje: Gusto tėtis, atsinešęs įrankių dėžę ir reikalingų medžiagų, vaikus pakvietė į inkilų dirbtuvėles ir mokė, kaip tinkamai pagaminti namelius giesmininkams.

Vaikams labai smalsu buvo apžiūrėti atsineštą  įrankių dėžę ir išbandyti juose esančius įrankius. Gusto tėtis žaismingai pristatė įvairių dydžių plaktukus, reples, pjūklą, gulsčiuką, įvairias liniuotes, kampomatį, varžtų suktuką… Vaikai juos galėjo ne tik apžiūrėti, bet ir išbandyti: įkalti vinį, įsukti varžtą, išmatuoti, ar inkiliukas nėra kreivas, replėmis ištraukti kreivai įkaltą vinį.

Apžiūrėjus įrankius, Gusto tėtis ne tik parodė, kaip gaminti inkilą, kaip išpjauti lentas, jas sudėti, sukalti, išgręžti landą paukšteliams įlįsti, bet ir įdomiai pristatė, miškininkų sukauptą patirtį apie tai,  ką būtina, žinoti, kad pagaminti namukai perintiems paukšteliams netaptų spąstais ir jų nepražūdytų. Vaikai sužinojo, kad inkilai turi būti gaminami iš natūralių medžiagų – neobliuotų, nedažytų lentų, kad paukščių jaunikliai galėtų lengviau įsikabinti. Taip pat papasakojo, kad inkilai yra geriau užimami, jei landa atsukama į rytų ar pietų pusę. Neretai žmonės prie inkilo landos pritvirtina ir laktą, galvodami, kad paukščiams bus patogiau ant jos pritūpti, tačiau lakta patogumą suteikia nebent plėšrūnėms kiaunėms ir katėms, o paukščiams ši kartelė nereikalinga, todėl pasiūlė ją nuimti. Gusto tėtis atkreipė vaikų dėmesį, kad geniai yra įsigudrinę praplatinti inkilo angą, todėl kitiems paukščiams ten tampa nebesaugu. Miškininkai pataria angą sustiprinti papildoma skardine apsauga, kurios smailus genio snapas neįveiks. Be to, reikia būti atidiems pritvirtinant inkilą, kad jis būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, būtų atviresnėje, medžių šakomis neužgožtoje vietoje, maždaug 3-4 metrų aukštyje.

Pagamintus inkiliukus kartu su miškininkais vaikai iškels išvykos į mišką metu, inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“ kovo 10 dieną. Dalyvavimas Jaunųjų miško bičiulių sambūrio inkilų konkurse, smagios inkilų dirbtuvėlės, inkilų kėlimas – neįkainojama patirtis vaikams. Taip jie pamažu mokosi pažinti gamtą, susidraugauti su ja ir tapti tikrais jos bičiuliais.

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Neringa Mikaločienė

 

 

 

Dalintis