„Nykštukų“ grupės vaikai išbandė, kaip skamba kanklės

  • 0 comments

„Kas senovėje seną pravirkdydavo, o jauną pralinksmindavo?“, – tokiu klausimu priešmokyklinio ugdymo grupės „Nykštukai“ vaikams susitikimą pradėjo Rusnės mama Edita. Sulaukusi įvairiausių vaikų atsakymų, ji parodė vaikams kankles ir perbraukusi per jas pirštais pademonstravo, kad jos gali skambėti ir liūdnai, ir linksmai. O atsakymas į klausimą buvo kanklės.

Rusnės mama įdomiai ir žaismingai vaikams pristatė vieną seniausių lietuvių liaudies instrumentų – kankles. Visų pirma, vaikams leisdama apžiūrėti, paliesti, papasakojo, kad tradicinės kanklės, turinčios devynias stygas, yra gaminamos ne iš vieno medžio: apatinė dalis iš uosio arba beržo, o viršutinė iš eglės. Taip medis parenkamas ne atsitiktinai, o kad gražiau ir darniau skambėtų. Vaikams paklausus, iš ko gaminamos stygos, ne vienas nustebo atsakymu, kad dabar stygos gaminamos iš plieno, o seniau, kada jo nebuvo, kanklėms stygas gamino net  iš sausgyslių. Rusnės mama pasakojo,  kad kanklės yra ypatingas instrumentas tuo, kad jomis ir mirusį šeimos narį išlydėdavo, ir gimusį sutikdavo, ir gegužinėse linksmindavo. Pagrojusi keletą melodijų, paprašė ir vaikų pasakyti, kaip kanklės skamba: liūdnai ar linksmai.

Be tradicinių kanklių, vaikai turėjo galimybę išgirsti ir koncertinių kanklių skambesį. Rusnės mama, atsinešusi ir koncertines kankles, vaikams paaiškino, kuo jos skiriasi nuo tradicinių, kaip ir kokiu prietaisu yra reguliuojamos jų stygos, kaip ir iš ko pasigaminti „snapelį“, kuris reikalingas grojant, kartu su vaikais suskaičiavo ir stygas. Pasirodo, koncertinės kanklės jų turi net 29.

Vaikams pati įdomiausia susitikimo dalis buvo ta, kai patys galėjo atsisėsti prie kanklių ir išbandyti, kaip jos skamba, liesti stygas ir pajusti jų tvirtumą, išgirsti, kad skambesys gali būti aukštų ir žemų tonų.

Susitikimas su Rusnės mama vaikams padėjo pažinti kankles, kaip jos pagamintos, kaip jomis galima groti, sužinoti, kad jos nuo seno lydėjo lietuvių gyvenimą ir tada, kai buvo lengva, ir tada, kai buvo sunku, trumpam prisiliesti prie tolimosios praeities, kuri nepamirštama ir šiandien.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Neringa Mikaločienė

Dalintis