„Nykštukų“ pažintis su žirgais

  • 0 comments

Priešmokyklinio ugdymo grupės „Nykštukai“ vaikai turėjo įdomią ir kupiną įspūdžių išvyką į Nemirsetoje įsikūrusį žirgyną „Zigmo žirgai“, kuriame ne tik susipažino su žirgų gyvenimu, mityba, priežiūra, bet ir galėjo smagiai pajodinėti poniais.

Į žirgyną atvykusius vaikus pasitiko nuostabi darbuotoja, kuri vaikus supažindino su dviem poniais, Šarka ir Žėručiu, ir pasiūlė su jais pajodinėti. Vaikams tai buvo nepaprasta patirtis, nes ne vienas jų ne tik pirmą kartą užsėdo ant arkliuko, bet ir iš arti juos pamatė, galėjo paglostyti, apžiūrėti balną ir suprasti, ką reiškia tvirtai jame laikytis. Pajodinėję vaikai pamatė, kaip už darbą poniai yra apdovanojami pačiu skaniausiu desertu – avižomis, o vėliau, lydimi žirgyno darbuotojos, galėjo apžiūrėti arklidėse laikomus žirgus ir išgirsti apie juos daug įdomybių.

Pasirodo, kad žirgai, kaip ir žmonės, kiekvienas turi savo charakterį: vieni ramūs, geri, paklusnūs, meilūs, o kiti išdykę, pikti, aikštingi. Prunkšdami, suglausdami ir pastatydami ausis, jie parodo, kad pyksta ir geriau prie jų nesiartinti arba priėjus neparodyti, kad bijai, nes žirgai geriau negu bet kuris kitas gyvūnas jaučia žmogaus baimę ir gali supykę įkąsti arba spirti.

Vaikai ne tik apžiūrėjo ir išsiaiškino, kas yra ir kaip atrodo balnas, žąslai, vadelės, bet ir  susidomėję klausė, kaip reikia pabalnoti žirgą, ką jie ėda, kaip treniruojami, kodėl jiems yra būtinas fizinis krūvis, jodinėjimas, kaip jie yra ruošiami ir treniruojami pasirodymams, lenktynėms ir netgi, kaip yra maudomi po dušu bei kodėl yra kerpami. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kad kiekvienas žirgas ir ponis, laikomas žirgyno aptvare, turi savo pliušinį arba guminį žaislą. Edukacinį užsiėmimą vedusi darbuotoja paaiškino, kad jis svarbus ir paimamas tada, kada žirgai vežami dalyvauti lenktynėse. Užuodę savo aptvaro kvapą, žirgai mažiau jaudinasi ir stresuoja svetimoje aplinkoje.

Daugiausia džiugių emocijų vaikams sukėlė maži kumeliukai, laikomi atskirame aptvare. Juos rodydama, darbuotoja papasakojo, kad nuo mamų mažyliai atskiriami šešių mėnesių ir jau turi pratintis pamažu savarankiškai gyventi, o kad nejaustų liūdesio, likę be mamos, jie yra ypač myluojami, globojami ir žirgyno darbuotojų lepinami skanėstais. Labai atsakingai kumeliukams renkami yra ir vardai. Laikomasi tradicijos, kad vardas turi prasidėti ta pačia raide, kaip ir mamos vardas, tad parinkti tinkamą vardą kumeliukui būna nemenkas iššūkis.

Apsilankymas žirgyne vaikams ne tik leido išgyventi džiugių emocijų, bet ir trumpam prisiliesti, truputį pažinti nepaprastai gražų, įdomų, kartais sudėtingą žirgų pasaulį. Taip norisi tikėti, kad vaikas, paglostęs ranka žirgo snukutį, karčius, iš rankos pavaišinęs jį obuoliu, išgirdęs jo prunkštimą, pamatęs jį šuoliuojantį pieva, išgyvenęs jojimo džiaugsmą, gal kitaip, gal įdomiau, gal giliau, gal geriau įsižiūrės ir į jį supančią aplinką, ir į didelį pasaulį.

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Neringa Mikaločienė

 

 

Dalintis