Teatro paslaptys edukaciniame užsiėmime „Gyvenu teatre“

  • 0 comments

Teatro pasaulis įdomus ir paslaptingas. Taip smalsu sužinoti, kas gi vyksta užkulisiuose, ką veikia režisieriai, aktoriai ir scenografai, garso ir šviesų operatoriai, kad žiūrovai išvystų ir pasidžiaugtų nepaprasta švente – paruoštu spektakliu, vaidinimu scenoje. Priešmokyklinio ugdymo grupių „Nykštukai“ ir „Drugeliai“ vaikai, vedini smalsumo apie visa tai sužinoti, nukeliavo į Kultūros centrą ir sudalyvavo edukaciniame užsiėmime „Gyvenu teatre“. Šis užsiėmimas atskleidė vaikams nepaprastas teatro gyvenimo paslaptis.

Vaikus pasitikusi režisierė Karolina Moncevičienė pakvietė užeiti į trečiame aukšte įsikūrusią „Ątžalyno“ teatro studiją, kurioje vyksta nuostabus, kūrybinis gyvenimas. Pravėrus studijos duris, vaikus pasitiko neįprasta ir kiek paslaptinga aplinka: pritemdyta scena, uždengti langai, afišomis puoštos sienos, dekoracijos, vaidinimams skirta atributika… Režisierė žaismingai vaikams papasakojo, ką veikia aktoriai, scenografai, režisieriai, kaip statomi spektakliai, kas yra kūrybinės interpretacijos… O vėliau…O vėliau, pakvietė vaikus pažaisti teatrinių žaidimų, kurie išlaisvina balsą, kūno judesius, kad būtų galima lengviau įsijausti į vaidmenis. Vaikams ypač patiko vaidinimo improvizacijos, kada jie turėjo parodyti, suvaidinti pasakytą žodį. Ir dar… Ir dar pasislėpti tamsiuose užkulisiuose, pabėgioti ir rasti išėjimą kaip „iš tamsaus labirinto“.

Teatras yra neatsiejamas nuo kostiumų, kaukių, kurios padeda kurti vis kitokius vaidmenis, vis kitokius personažus. Vaikai galėjo trumpam pasikeisti matuodamiesi skrybėles, skrybėlaites, perukus, kaukes. Įdomu matuotis, bet dar įdomiau susikurti savo kaukę. Režisierė Karolina vaikams pasiūlė spustelti „kūrybos mygtuką“ ir  pakvietė sukurti, dekoruoti savo teatrinę kaukę.

Sukūrus savo kaukes, vaikų pažintis su teatru nesibaigė. Juk spektaklis, vaidinimas negali būti be šviesų ir garso. Vaikai atėję į didžiąją salę susipažino su garso ir šviesų operatoriumi, kuris papasakojo, kaip reguliuojamas apšvietimas scenoje, kaip pultu valdomas muzikos garsas. Šis darbas gana sunkus ir sudėtingas, nes reikia gerai išmanyti pulto veikimą, nepamiršti laiku paspausti reikiamą mygtuką. Šviesos ir garso operatoriaus darbą vaikams puikiai iliustravo parodyti du nuotaikingi animaciniai filmukai.

Edukacinio užsiėmimo pabaigoje vaikai didžiojoje scenoje grojant muzikai ir keičiantis šviesoms, galėjo pajusti pačią gražiausią teatrinę paslaptį: šviečiant neoninėms šviesoms kūrė spalvingą lapų šokį, mėtėsi iš popieriaus pagamintomis gniūžtėmis, o keičiantis šviesoms, užgrojus muzikai laisvai žaisti, judėti, šokti.  Galimybė apsilankyti teatre, pažinti jo aplinką, pajusti jo paslaptį vaikams turbūt yra neįkainojama patirtis, skatinanti smalsauti, ieškoti, augti kūrėjais, aktoriais, dailininkais, režisieriais – kūrybingais žmonėmis.

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Neringa Mikaločienė

 

Dalintis