Varnos Kranklės pusryčiai su knyga

  • 0 comments

Šiuolaikiniame informacinių technologijų amžiuje vis sudėtingiau vaikus sudominti knyga, skaitymu. Vaikus labiau traukia įvairiaspalvis  ir mirgantis telefonų, planšečių, kompiuterių pasaulis, negu pasakos, nuotykiai,  įdomiausi įvykiai, paslaptys, slypintys šlamančiuose knygų puslapiuose. Be galo svarbu vaiko susidomėjimą knyga, jo smalsumą ir norą skaityti skatinti nuo pat mažens įvairiais būdais ir priemonėmis. Vienas būdų, skatinantis pamėgti skaitymą, knygą – tai apsilankymas knygų namuose – bibliotekoje. Į pažintį su knygomis išsiruošė priešmkyklinio ugdymo grupių „Nykštukai“ ir „Drugeliai“  vaikai, kurių Kretingos viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje laukė edukacinis užsiėmimas „Varnos Kranklės pusryčiai“.

„Ar mes bibliotekoje valgysim pusryčius? Ar galima valgyti bibliotekoje, juk ten knygos? Kokie gali būti varnos Kranklės pusryčiai?“ – tokie klausimai kilo vaikams einant į biblioteką. O pajuokaujant vaikams buvo atsakyta, kad taip, valgysm pusryčius, o pusryčiams bus knyga… O kokie gi tie varnos Kranklės pusryčiai vaikai sužinojo pravėrę bibliotekos duris. Vos įžengus visus pasitiko linksma Lapė (vyresnioji bibliotekininkė Zofija Mačiuvienė), palydėjusi į Vaikų literatūros centrą kuriame daugumą vaikų, pirmą kartą atėjusių į biblioteką) nustebino surikiuotos lenktynos, kuriose sudėtos įvairiausios knygos, skirtos vaikams ir paaugliams. Lapė aprodė, kur ir kokios knygos skirtos vaikams, ir visai mažiems, ir jau paaugusiems. O po to visai netikėtai iš kažkur atsiradusi Varna (vyresnioji bibliotekininkė Simona Gagilaitė) pradėjo smalsauti, iš kur čia tiek vaikų ir ką jie veikia. Žaismingas Lapės ir Varnos pokalbis buvo apie tai, kaip svarbu išmokti skaityti knygas, nes tada ne tik visko labai daug sužinoma, bet ir galima nukeliauti į įvairiausias vietas, išmokti fantazuoti. O knygą galima suvalgyti, t.y. skaityti, net ir pusryčiams. Kartais tai būna netgi skaniau už sūrį, kurį taip mėgsta varna. Čia vaikai ir išgirdo atsakymą, kas yra tie varnos Kranklės pusryčiai – ogi knyga.

Visų pirma Varna pasmalsavo, kokias knygas mėgsta vaikai, kokias skaito, kokių teko klausyti skaitomų. O atsakymų buvo pačių įvairiausių: ir pasakų, ir enciklopedijų, ir apie saulės sistemą, ir apie vilką ir apie ąžuolo gilę… Lapė išklausiusi atsakymų ir pati pasidalino savo mėgiama knyga apie vilką: ji vaikams perskaitė knygą apie tai, kaip vilkas mokėsi skaityti, nes labai norėjo susidraugauti su gyvūnais. Pasakojimas buvo ir įdomus, ir pamokantis, nes, vaikai sužinojo, kad skaityti negalima bet kaip, bet neskubant ir pasimėgaujant, kaip ir skaniais pusryčiais.

Lapė su Varna parodė ir paaiškino, kaip bibliotekoje rinktis knygas, kaip ieškoti norimos knygutės. O paskui… O paskui vaikams aprodė bibliotekos erdves, kuriose gali lankytis atėję vaikai, suaugę žmonės: tai ir Jaunimo edukacijos erdvė, ir vaikams skirta edukacinė aplinka, ir skaitykla, ir Informacinių technologijų ir viešinimo centras, ir suaugusiesiems skirtų knygų abonementas. Baigiantis edukaciniam užsiėmimui, Lapė ir varna visus atvedė prie bibliotekos informacijos, kur vaikai sužinojo, kaip galima gauti Skaitytojo bilietą ir kam jis reikalingas.

Atsisveikindamos Lapė ir Varna vaikams linkėjo kuo dažniau užsukti į biblioteką, kuo greičiau išmokti skaityti, dažniau paimti į rankas knygučių, knygų ir pamažu bandyti suprasti, kad knyga – labai gražus ir įdomus pasaulis, kupinas įvairiausių įvykių, paslapčių, atradimų.

 

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Kristina Kaunienė

 

Dalintis